تفاوت‌هایمان را بپذیریم
2015-11-18
تصویرسازی هزار و یک شب
2015-11-24

انیمیشن شاهزاده روم

هادی محمدیان نویسنده وکارگردان انیمیشن ˝شاهزاده روم˝ معتقد است انیمیشن ایران نه تنها هیچ چیز از انیمیشن‌های دنیا کم ندارد بلکه در بعد قصه‌پردازی بسیار قوی‌تر است.
انیمیشن “شاهزاده روم” با موضوع زندگی مادر حضرت مهدی (عج)˝ از روز ۱۳ آبان اکران شده و تاکنون توانسته است ۲۳۰ میلیون تومان در سینماهای مکانیزه تهران به دست بیاورد.
هادی محمدیان نویسنده و کارگردان این انیمیشن سینمایی درباره نحوه شکل گیری پروژه  گفت: انیمیشن “شاهزاده روم” یک داستان عاشقانه برای گروه کودک ونوجوان است که وجه مشترکی بین مسلمانان و مسیحیان دارد. قصه پرکششی است و به دلیل این‌ که قصه دراماتیکی داشت، همیشه آرزو داشتم این داستان را کار کنم. بنابراین وقتی بحث تولید آن مطرح شد فرصت را مغتنم شمردم تا پرداخت بهتری به این داستان داشته باشم. از آنجا که موضوع عاشقانه دغدغه نوجوانان است، در این فیلم انیمیشن عشق پاک و جذابی را در درام تاریخی ارائه می‌کنیم. در دوره نوجوانی، بچه‌ها در اوج احساسشان قرار دارند و به نظرم روایت این قصه کار جذابی آمد. خیلی دوست داشتم این کار انجام شود و لطف خدا بود که توانستم این کار را بسازم. اولین بار که ایده آن را با اقای جعفری تهیه کننده کار مطرح کردیم به نتیجه مطلوبی رسیدیم، چرا که هم ایده خوب بود و هم به نظر می‌رسید زمان مناسبی است برای ساخت این کار. ضمن این که این قصه تاریخی است و لحظات جذاب و خنده داری در دل خود دارد که برای کودک و نوجوانان جذاب است.
وی درباره زمانی که صرف ساخت این پروژه شد بیان کرد: یک سال روی پروژه به صورت شبانه روزی کار شد و یک تیم ۱۰۰ نفره ما را در این امر در حوزه‌های مختلف همراهی کردند. از همان ابتدا سعی شد تا استانداردها خوب رعایت شود، تا بتوانیم کار را در بازارهای جهانی شرکت داده و در آن بخش هم شاهد موفقیت‌هایی باشیم. چرا که اولین مخاطب غیر ایرانی ما مسیحیان هستند و قصه بیشتر حول محور قیصر روم می‌چرخد.
این کارگردان جوان با اشاره به اینکه قصه این داستان پیش از اینکه مذهبی باشد یک قصه تاریخی را روایت می‌کند اظهار کرد: قصه در واقع درباره (نرجس خاتون) نوه قیصر روم است. هنوز هم کل کاخ و نقش برجسته‌ها در بیزانس سابق یا استانبول فعلی وجود دارد و قصه قیصر روم نیز در کتاب‌های بسیاری موجود است. قیصر روم، در دوران خود انسان فرهیخته‌ای بود وطی اتفاقاتی از سرزمین روم به جای دیگری می‌رود و قصه ادامه پیدا می‌کند. ما خیلی تاکیدی روی قصه مذهبی نداریم و بیشتر بعد تاریخی آن را در نظر گرفتیم. نگران این هستیم که مخاطب خود را به دلیل برداشت اشتباه از دست بدهیم.
محمدیان درباره این که “شاهزاده روم” در مقایسه با کارهای انیمیشنی که در داخل کشور ساخته شده است در چه سطحی قرار دارد گفت: سطح سلیقه مخاطب به خاطر انیمیشن‌هایی که در دنیا در حال تولید است بالا رفته و از سوی دیگر از کار ایرانی پایین آمده است. مردم ما بسیار با هوش و فهیم هستند و تفاوت‌ها را به راحتی متوجه می‌شوند. در کشور ما به لحاظ استعدادها و نیروهای متخصص پتانسیل‌های خوبی وجود دارد وحتی دردنیا ایرانی‌ها پست‌های مهمی در این حوزه دارند، اما متاسفانه ما نیروی متخصص نداریم که اگر داشته باشیم خیلی سریع راه را پیدا می‌کنند. انیمیشن صنعت پرهزینه و سختی است. یک فیلم رئال را با یک دوربین معمولی می‌توان جمع کرد، اما انیمیشن اینگونه نیست. کار تکنیکی است و باید فریم به فریم آن ساخته شود. در فیلم درام استفاده از ابزار فضا ایجاد می‌کند، اما در انیمیشن اینگونه نیست. باید اجازه آزمون و خطا بدهیم و نباید انتظار کار عالی داشته باشیم. ما هنوز در بخش سخت افزار مشکل داریم. “شاهزاده روم” همین الان می‌توانست خیلی بهتر از این‌ها تولید شود در حالی که ما باید قطع کار را ۴ k با Sampel 12 می‌گرفتیم، اما به دلیل نبود امکانات موجود و نبود یک مرکز ابررایانه در داخل کشور مجبور شدیم قطع کار را ۲ k کنیم که بازهم جواب نداد و درنهایت کار را full HD انجام دادیم. این درحالی است که تصاویر ما قابلیت رقابت با انیمیشن‌های هالیوودی را دارد. بچه‌های این عرصه بسیار پرتلاش هستند و با امکانات محدود کارهای بسیار خوبی ارائه می‌دهند و باید حمایت شوند. باید تلاش کنیم تا این کشتی در حال غرق شدن را نجات دهیم. حمایت مدیران سینمایی و مردم، امید را به این جامعه کوچک بر می‌گرداند. از سوی دیگر با رشد انیمیشن در ایران سینما هم رشد می‌کند، چرا که فیلم‌های ایرانی بی بهره از تکنولوژی هستند و انیمیشن می‌تواند به این حوزه کمک بسیاری کند چرا که با رشد سینما، چرخه اقتصادی نیز قطعاً بالا می‌رود.
وی با بیان این که در حوزه انیمیشن با مشکل قصه روبه رو نیستیم عنوان کرد: قصه‌های انیمیشن تصویر دنیای خیالی هستند که مردم آمال و آرزوهای خود را در آن می‌بینند. اگر ما از انیمیشن ایرانی حمایت کنیم، قطعاً اتفاقات خوبی را در این زمینه شاهد خواهیم بود. چرا که ما قصه‌های خوبی داریم ووجه تمایز ما با سینمای جهان نیز همین است وامیدوار هستیم دهه ۹۰ دهه سینمای انیمیشن ایران باشد، چرا که می‌تواند به بازارهای جهانی راه پیداکند و قابل رقابت با انیمیشن‌های هالیوودی است، تنها نیازمند حمایت بیشتر است.

در ویدئوی زیر می توانید تیزر انیمیشن شاهزاده روم را مشاهده نمایید.

به اشتراک گذاری در :Email this to someone
email
Print this page
Print
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin